Airbrush Art Festival - 2006

 

 

aaf-logo.jpgaaf06.letak.jpgaafa06a52.jpgaafa06a51.jpgaafa06a47.jpgaafa06a49.jpgaafa06a46.jpgaafa06a30.jpgaafa06a29.jpgaafa06a28.jpgaafa06a27.jpgaafa06a26.jpgaafa06a19.jpgaafa06a18.jpgaafa06a17.jpgaafa06a14.jpgaafa06a11.jpgaafa06a04.jpgaafa06a01.jpgaafa06a08.jpgaafa06a55.jpgaafa06a58.jpgaafa06a56.jpgaafa06a54.jpgaafa06a40.jpggerdklemtner.jpgdan-ruzicka-1a-rang.jpg

 

aaf06.tetovani.jpg

Článek z časopisu Tetování, který napsal Jaroslav Křemeček:

 

Airbrush Art Festival 2006 skončil, lidé se rozešli a po klepání a cinkotu nářadí rozdělávaných panelů na kterých visely po dva dny práce ilustrátorů, utichl i celý sál kulturního domu Ládví. Všechny obrazy a materiál byly ze stánku Art-Jaro odvezeny zpět ale chyběly síly, aby se to dalo doma zase do původního stavu. Byl to pro mne vyčerpávající víkend a myslím si, že jsem nebyl sám, kdo to tak cítil.

Na základě vyjádření vystavovatelů, návštěvníků i mého vlastního pozorování měla výstava klidný průběh jak venku před KD, tak i v sále. Připomínky a rady jsou na místě. Byla to naše první výstava tohoto druhu a není možné domyslet všechno dopředu, přes to že jsem čerpal ze zkušeností z mých předcházejících výstav. Všude jsou nějaká individuální specifika, která se musí řešit v dané situaci a na místě. Pro nás to byla zkušenost na příště, pokud se budeme rozhodovat výstavu znovu organizovat.

Pokusil jsem se kontaktovat pokud možno co nejvíce Airbrush ilustrátorů všech oblastí Airbrushe které jsem našel v internetu, protože jinou možnost jsem neměl. Neznám vás všechny a kdo neměl vlastní webstránky, nebyl pro mě k nalezení. Byla to samozřejmě škoda, protože si dovedu představit, že je mnohem více lidí, kteří s Airbrushí vytváří zajímavá díla. Bohužel ale i tady se mi neozvali všichni ti, které jsem o výstavě informoval mailem a někteří reagovali stylem - jé díky. To je supr nápad, ale já se na to necítím, když, tak se přijdu jenom podívat. O.K. akceptováno. Na štěstí nám to neřekli všichni a výstavu jsme mohli otevřít. Sešlo se nám tolik lidí, kolik bylo tak akorát zdravé do sálu umístit, aby bylo dost místa i pro návštěvníky.

Zajímavým spestřením jak pro vystavovatele, tak i pro návštěvníky byli naši zahraniční hosté a profesionálové Airbrush pistole, držitelé mezinárodních mistrovských titulů v ilustraci. Bylo to Karel Kopic z Ústí n.Labem, Salvatore de Vito ze Švýcarska a Hermann Tesmer z Německa. Kdo má možnost a přístup například k časopisu Art Scene International, bývalý Airbrush Art+Action, nebo Airbrush Total ví kdo jsou tito malíři a mohl si o nich už mnohokrát přečíst. Také byla hostem známá firma na Airbrush pistole Efbe z Německa, redakce nového časopisu Airbrush Step-by-step a Gerd Klemtner z malířské školy Rolanda Kuka v Německu s kolegou.

Airbrush Art Festival nebyla záležitost motorkářská, nebo tuningová i když i z téhle oblasti jsme měli vystavené nějaké ukázky. Úmyslně jsem vybíral díla tak, abychom mohli prezentovat Airbrush pokud možno v širším spektru. Ilustrace jsme měli na autech, na motorkách a byly k vidění i helmy, snowboardy, kytary i jiné předměty. Nechyběli ani zajímavé ilustrace na plátně a Airbrush kartonu, na textilu a na kůži. V předsálí byly prodejní stánky se šperky, boty a oblečení pro motorkáře, redakce časopisů a občerstvení. U stánku Art-Jaro si mohli návštěvníci vyzkoušet Airbrush pistole japonské výroby firmy Iwata, seznámit se

aaf06.tetovanill.jpg

s novými barvami v Čechách Auto-Air Color z USA, které jsou zde v zastoupení a mnoha dalšími pomocnými a spotřebními materiály.

O živou aktivitu u Art-Jaro se postaral Sančez a Jaroš ze studia GR8. Vždy po nekolika minutách se vystřídali u pistole HP-B Plus od Iwaty a před zraky návštěvníků vytvořili jednoduchou kresbu.

Vystavené práce měly velice dobrou úroveň a byl jsem velmi mile překvapen, že bylo i dost ilustrací na papíře a na plátně. Během svéhoosmnáctiměsíčního pobytu v Čechách jsem se totiž setkal s něčím, co v jiných státech není tak extrémní. Když se řekne v Čechách Airbrush, má hned každý v představě lak dezén. Tedy auta, motorky, kamiony a podobně. Výstava mne přesvědčila o tom, že i tady je Airbrush technika používáná i pro vykreslení obrazů i jako doplňůjící nástroj. Také několik bývalých žáků ze školy Art-Jaro ukázalo, že nezaháleli a pilně na sobě pracovali. Zajímavým bodem nedělního odpoledne bylo vyhlášení výsledků soutěže o nejlepší práci výstavy. Dosoutěže mohl každý z vystavovatelů přihlásit dvě práce. Porota sestavená ze zahraničních profesionálních ilustrátorů měla vybrat pět nejlepších, kteří byli odměněni hodnotnými cenami. Sponzorem byla firma Iwata a atelier Art-Jaro. Na web stránkách www.art-jaro.com v Info najdete všechny vítězné práce i mnoho ostatních fotografií z průběhu celé výstavy.

Rád bych ještě jednou poděkoval všem vystavovatelům, že nám tento víkend věnovali a mohli jsme ukázat i těm, kteří Airbrush neznali, jak to vlastně vypadá. Z mnoha stran nám byla potvrzena přátelská atmosféra a příjemné prostředí, což bylo pro mne hezkou odměnou za ty několikatýdenní starosti.

Po skončení výstavy jsem dostal také mnoho hezkých mailů, které zůstávají na památku v archivu. O tuto skutečnost se však podílí stejnou mírou moji dva pilní spoluorganizátoři Veronika Volánková a Petr Šulc, kteří byli po celou dobu organizace a v průběhu výstavy moje pravá a levá ruka.

Ještě před koncem nedělního odpoledne se mne hodně lidí ptalo, jestli bude a kdy bude další výstava.

Bude další výstava? Ptám se já.

Nezáleží jen na mně. S dobrým výtvarným potenciálem a s takovými pomocníky, jaké jsem měl k ruce se nemusím bát cosi organizovat.

Za Veroniku a za Petra

Jarda Křemeček, Airbrush atelier Art-Jaro

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2007, www.colorshock.cz, created by Autograph, Admin-NG